• DOLAR
  5,2851
  % -0,30
 • EURO
  5,9939
  % -1,03
 • ALTIN
  208,3289
  % -0,31
 • BIST
  93.003,27
  % 0,40
Televizyonun Çocuklar İçin Tehlikeleri

Televizyonun Çocuklar İçin Tehlikeleri

Çoğu zaman televizyon seyretmek eğitici ya da öğretici olabilmektedir. Çoğu vakit ise televizyonun eğlendirici etkisi gözlemlenmektedir. Televizyonda takip edilen görsel hareketler çocukların ilgiini çekmekte, bu sayede de öğretilerin hatırlanma süreci kolaylaşmaktadır. Ancak burada ilgi edilmesi gereken bir konu bulunmaktadır ki, o da izlenme süreleridir. Çünkü izlenme süreleri çocuklar üstündeki olumlu etkisi bertaraf ederek olumsuz yönleri ile karşımıza çıkacaktır. Bu etkilerden alıncak faydada, doğru yönlendirmeleri yapan aileler belirleyici olacaklardır.

Günümüzde televizyon izleyen çocukların yalnızca şiddet yanlı birikimleri algılayacağı varsayımı, halen bütün dünya üstünde tartışılan ama net bir netice üretilemeyen bir durumdur. Çünkü çocuk algısı ile ilgili halen bilinemeyen o kadar çok gerçek bulunmaktadır ki. Bu algılama çeşitleri tam manasıyla meydana çıkarılmadan televizyonun çocuklar üstündeki tesirlerini de tam manasıyla tanımlamak çok anlamlı olmayacaktır. Ülkemizin, daha yazıyı görmeden görsele işlemiş olması, çocuklar üstünde de okumadan ziyade izleme arzusunda etkili olmaktadır. Çünkü bilindiği üzere ülkemiz matbaayı buluş edilmesinden 500 sene sonra kullanmaya başlamıştır. Gazete ve kitap okuma alışkanlığımızın bu denli düşük olmasını bu sebebe bağlayanlar da gerektiğince çokdır.

Yeni doğmuş bir bebek anne-babası yani ailesi ile aynı zamanda televizyon ile de iletişime geçmektedir. Çünkü çoğu ailede izlense de izlenmese de televizyon daima açıktır. Çocuğun televizyondaki hareketlere karşı ilgi gösterdiğini gören anne babalar ise çocuğa televizyon izlettirerek, çocuğun daha sakin olma ihtimalini düşünmektedirler. İşte bu sebepledir ki televizyonun çocuklar üstündeki etkisi de şekillenmektedir. Bu etkisi sıralamak istersek:

Davranışsal Etkiler: Yapılan açıklamalara göre son dönemlerde çocuklarda ciddi ölçüde “Dikkat Eksikliği” ve “Hiperaktivite Bozukluğu” görülmektedir. Buna genel olarak bakılması halinde asıl etkisin bilgisayardan ve televizyondan kaynaklandığı gözlemlenmektedir. Maalesef ki burada tekrar ailelere düşen ciddi bir vazife bulunmaktadır. Çünkü oyalanmış olduğunu düşünerek bilgisayar başında ya da televizyon başında duran çocuklara araya girmek etmemek bu rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bu çocuklar, süratli hareket etmekte olan nesnelere daha çok odaklandıkları amacıyla sabit objeleri gözlerinden kaçırmaktadırlar. Bu da gerektiğince olumsuz bir etkidir.

Tüketici Bireyler Yaratma: Genellikle çocukların tanıtımlara olan ilgiini biliriz. Genelde huysuzluk gösteren çocuklar, tanıtımlar çıkması halinde televizyona adapte olabilmektedir. Bunun ana sebebi ise kısa sürmeleri ve dinamik olmalarıdır. Hem de tanıtımlar ortamında sarfedilen sloganlar genellikle çarpıcı ve cezbedici olacağından, etkisi de ciddi olabilmektedir. Zaten çok ciddi bir kitlenin çocuklardan oluştuğunu düşününce, reklam seçeneklerinin büyük çoğunluğunun çocuklara hitap ediyor olması gerektiğince natural karşılanmalıdır.

Cinsiyet Ayrımı: Genellikle çizgi filmlerin birçoğunda, kahramanın bir cinsiyet tarifi bulunmaktadır. Bu amaçladir ki çizgi film kahramanları genel olarak çocuklarda cinsiyetinin gerektirdiği davranışlar ile ilgili misaller sunmaktadır.

Anne-Baba Etkisi: Çocukların televizyonlarda izledikleri anne baba (ikili ilişkilerde) ilişkilerini kendi ebeveynlerine de yüklemektedirler. Bu amaçla de izlenen programdaki aile yapısı olumlu ve olumsuz etkileri olacaktır.

Şiddet Eğilimleri: Bilinenden aksine oluşturulan araştırmalar, televizyonun tek başına şiddete yönlendirmediği, yalnızca özendirdiğini meydana çıkarmıştır. Şiddetin görselleştiği bugünümüzde bunu normal karşılamak gerekir. Çünkü yalnızca filmlerde ve haberlerde değil bundan sonra tanıtımlarda dahi şiddet sahibi olan sahneler görmek mümkün. Bu kadar çok görülen şiddet unsurlarının çocukları normalleştiriyor olması en mühim risktir. Bazı programlarda karşılaşılan şiddete karşın kahramanın tekrardan kalkabiliyor olması, çocuklarda olumsuzluk halinde karşılaşabileceği zararlardan habersiz olmasına sebep olabilmektedir.

Düşünmeye Etkisi: Yazılı basınların kişileri düşünmeye ve yorumlamaya sevk ettiği kanıtlanmış bir gerçektir. Televizyon tutkusu sebebiyle azalan okuma oranları çocuklarda yorumlama ve düşünme yetisini kullanmalarını da olumsuz olarak engellemektedir.

Kültürel Etki: Genel olarak yabancı kaynaklı programların bilhassa de çizgi filmlerin yabancı kaynaklı olması sebebiyle imal edilen kültürün etkisi çocuğa geçebilmektedir. Bu sebepledir ki çocuklar kendi külçeşitlerinden uzaklaşabilmektedir.

Dile Etkisi: Televizyon programlarında kullanılmakta olan kelime adedi gerektiğince az olması sebebiyle de çocuklarda olumsuz etkiler oluşturabilmektedir. Hem de da Türkçe kelimelerden uzaklaşma gibi bir olumsuzluk görülmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM